VS-40HF100M, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single, DIODE GEN PURP 1KV 40A DO203AB
Product Attributes:
Part Number: VS-40HF100M
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE GEN PURP 1KV 40A DO203AB
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
VS-40HF100M Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
DIODE SCHOTTKY 200V 5A ITO220AC
IC SWITCH QUAD SPST 16-DIP
NTC CU 0.6 LD CODED 5K 5%
DIODE GP 1KV 330A DO205AB
FIXED IND 680NH 495MA 600MOHM TH
DIODE ZENER 8.2V 225MW SOT23-3
Product Specifications:
Manufacturer Product Number: VS-40HF100MMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDetailed Description: DIODE GEN PURP 1KV 40A DO203ABProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - SinglePackage: BulkSeries: -Part Status: ActiveDiode Type: StandardVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1000 VCurrent - Average Rectified (Io): 40AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.3 V @ 125 ASpeed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)Reverse Recovery Time (trr): -Current - Reverse Leakage @ Vr: -Capacitance @ Vr, F: -Mounting Type: Stud MountPackage / Case: DO-203AB, DO-5, StudOperating Temperature - Junction: -65°C ~ 190°CVS-40HF100M | Vishay | NHE Electronics