VS-50TPS12L-M3, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Thyristors - SCRs, SCR 1.2KV 79A TO247L
Product Attributes:
Part Number: VS-50TPS12L-M3
Manufacturer: Vishay
Description: SCR 1.2KV 79A TO247L
Category: Discrete Semiconductor Products~Thyristors - SCRs
VS-50TPS12L-M3 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
TVS DIODE 102VWM 165VC DO214AA
TVS DIODE 145VWM 234VC DO214AC
FIXED IND 100UH 2.5A 270MOHM SMD
DIODE ZENER 15V 1.25W DO214AC
FIXED IND 470UH 1.2A 393 MOHM TH
DIODE SCHOTTKY 20A 120V TO-220AB
Product Specifications:
MfrPart.: VS-50TPS12L-M3Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: SCR 1.2KV 79A TO247LProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Thyristors - SCRsPackage: TubeSeries: -PartStatus: ActiveVoltage-OffState: 1.2 kVVoltage-GateTrigger(Vgt)(Max): 1.5 VCurrent-GateTrigger(Igt)(Max): 100 mAVoltage-OnState(Vtm)(Max): 1.32 VCurrent-OnState(It(AV))(Max): 50 ACurrent-OnState(It(RMS))(Max): 79 ACurrent-Hold(Ih)(Max): 300 mACurrent-OffState(Max): 50 µACurrent-NonRepSurge5060Hz(Itsm): 530A @ 100HzSCRType: Standard RecoveryOperatingTemperature: -40°C ~ 150°CMountingType: Through HolePackage/Case: TO-247-3VS-50TPS12L-M3 | Vishay | NHE Electronics