VS-60APF06PBF, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single, DIODE GEN PURP 600V 60A TO247AC
Product Attributes:
Part Number: VS-60APF06PBF
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE GEN PURP 600V 60A TO247AC
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
VS-60APF06PBF Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
DIODE GEN PURP 150V 200MA SOT23
MOSFET N-CH 100V 4.3A DPAK
DIODE ZENER 4.3V 200MW SOD323
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO214AB
FIXED IND 120UH 70MA 11 OHM SMD
Product Specifications:
Manufacturer Product Number: VS-60APF06PBFMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDetailed Description: DIODE GEN PURP 600V 60A TO247ACProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - SinglePackage: TubeSeries: -Part Status: ObsoleteDiode Type: StandardVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 600 VCurrent - Average Rectified (Io): 60AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.3 V @ 60 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Reverse Recovery Time (trr): 180 nsCurrent - Reverse Leakage @ Vr: 100 µA @ 600 VCapacitance @ Vr, F: -Mounting Type: Through HolePackage / Case: TO-247-3Operating Temperature - Junction: -40°C ~ 150°CVS-60APF06PBF | Vishay | NHE Electronics