VS-60APF12PBF, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single, DIODE GEN PURP 1.2KV 60A TO247AC
Product Attributes:
Part Number: VS-60APF12PBF
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE GEN PURP 1.2KV 60A TO247AC
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
VS-60APF12PBF Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
IC SWITCH DUAL SPST 8SOIC
DIODE ZENER 60V 500MW SOD123
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO214AA
DIODE ZENER 33V 1.3W DO41
DIODE GEN PURP 200V 1.5A DO214AA
DIODE ZENER 10V 1W DO214AC
Product Specifications:
Manufacturer Product Number: VS-60APF12PBFMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDetailed Description: DIODE GEN PURP 1.2KV 60A TO247ACProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - SinglePackage: TubeSeries: -Part Status: ObsoleteDiode Type: StandardVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1200 VCurrent - Average Rectified (Io): 60AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.4 V @ 60 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Reverse Recovery Time (trr): 480 nsCurrent - Reverse Leakage @ Vr: 100 µA @ 1200 VCapacitance @ Vr, F: -Mounting Type: Through HolePackage / Case: TO-247-3Operating Temperature - Junction: -40°C ~ 150°CVS-60APF12PBF | Vishay | NHE Electronics