VS-60APU04HN3, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single, DIODE GEN PURP 400V 60A TO247AC
Product Attributes:
Part Number: VS-60APU04HN3
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE GEN PURP 400V 60A TO247AC
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
VS-60APU04HN3 Datasheet (PDF)
FIXED IND 4.7UH 260MA 2.6 OHM TH
DIODE ZENER 91V 800MW DO219AB
MOSFET N-CH 60V 9.6A PPAK SO-8
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC SMC
DIODE ZENER 15V 350MW SOT23-3
Product Specifications:
Manufacturer Product Number: VS-60APU04HN3Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDetailed Description: DIODE GEN PURP 400V 60A TO247ACProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - SinglePackage: TubeSeries: Automotive, AEC-Q101, FRED Pt®Part Status: ObsoleteDiode Type: StandardVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 400 VCurrent - Average Rectified (Io): 60AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.25 V @ 60 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Reverse Recovery Time (trr): 85 nsCurrent - Reverse Leakage @ Vr: 50 µA @ 400 VCapacitance @ Vr, F: -Mounting Type: Through HolePackage / Case: TO-247-3Operating Temperature - Junction: -55°C ~ 175°CVS-60APU04HN3 | Vishay | NHE Electronics