VS-60APU04PBF, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single, DIODE GEN PURP 400V 60A TO247AC
Product Attributes:
Part Number: VS-60APU04PBF
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE GEN PURP 400V 60A TO247AC
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
VS-60APU04PBF Datasheet (PDF)
DIODE ARRAY SCHOTT 150V TO263AC
SENSOR REMOTE REC 56.0KHZ 40M
DIODE ZENER 11V 1.5W DO214AA
TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO214AA
FIXED IND 8.2UH 270MA 1.4OHM SMD
Product Specifications:
Manufacturer Product Number: VS-60APU04PBFMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDetailed Description: DIODE GEN PURP 400V 60A TO247ACProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - SinglePackage: TubeSeries: -Part Status: ObsoleteDiode Type: StandardVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 400 VCurrent - Average Rectified (Io): 60AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.25 V @ 60 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Reverse Recovery Time (trr): 85 nsCurrent - Reverse Leakage @ Vr: 50 µA @ 400 VCapacitance @ Vr, F: -Mounting Type: Through HolePackage / Case: TO-247-3Operating Temperature - Junction: -55°C ~ 175°CVS-60APU04PBF | Vishay | NHE Electronics