VS-60CPF02PBF, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single, DIODE GEN PURP 200V 60A TO247AC
Product Attributes:
Part Number: VS-60CPF02PBF
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE GEN PURP 200V 60A TO247AC
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
VS-60CPF02PBF Datasheet (PDF)
TVS DIODE 18VWM 32.2VC DO204AC
BRIDGE RECT 1P 600V 2.8A GSIB-5S
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V ITO220
BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A 7MTPB
DIODE GEN PURP 200V 2A DO221AC
Product Specifications:
Manufacturer Product Number: VS-60CPF02PBFMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDetailed Description: DIODE GEN PURP 200V 60A TO247ACProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - SinglePackage: TubeSeries: -Part Status: ObsoleteDiode Type: StandardVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 200 VCurrent - Average Rectified (Io): 60AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.3 V @ 60 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Reverse Recovery Time (trr): 180 nsCurrent - Reverse Leakage @ Vr: 100 µA @ 200 VCapacitance @ Vr, F: -Mounting Type: Through HolePackage / Case: TO-247-3Operating Temperature - Junction: -40°C ~ 150°CVS-60CPF02PBF | Vishay | NHE Electronics