VS-60CPF06PBF, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single, DIODE GEN PURP 600V 60A TO247AC
Product Attributes:
Part Number: VS-60CPF06PBF
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE GEN PURP 600V 60A TO247AC
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
VS-60CPF06PBF Datasheet (PDF)
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
FIXED IND 8.2UH 5.3A 32 MOHM SMD
DIODE ZENER 51V 200MW SOD323
DIODE GEN PURP 400V 1A MPG06
OPTOISO 5.3KV 2CH TRANS 8SMD
FIXED IND 1.8UH 17A 5 MOHM SMD
Product Specifications:
Manufacturer Product Number: VS-60CPF06PBFMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDetailed Description: DIODE GEN PURP 600V 60A TO247ACProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - SinglePackage: TubeSeries: -Part Status: ObsoleteDiode Type: StandardVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 600 VCurrent - Average Rectified (Io): 60AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.3 V @ 60 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Reverse Recovery Time (trr): 180 nsCurrent - Reverse Leakage @ Vr: 100 µA @ 600 VCapacitance @ Vr, F: -Mounting Type: Through HolePackage / Case: TO-247-3Operating Temperature - Junction: -40°C ~ 150°CVS-60CPF06PBF | Vishay | NHE Electronics