VS-60EPU04LHN3, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single, DIODE GEN PURP 400V 60A TO247AD
Product Attributes:
Part Number: VS-60EPU04LHN3
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE GEN PURP 400V 60A TO247AD
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
VS-60EPU04LHN3 Datasheet (PDF)
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO215AA
DIODE GEN PURP 600V 60A TO247AC
DIODE ZENER 62V 1W DO213AB
BRIDGE RECT 1PHASE 600V 4A GBL
TVS DIODE 9VWM 15.4VC DO214AA
Product Specifications:
Manufacturer Product Number: VS-60EPU04LHN3Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDetailed Description: DIODE GEN PURP 400V 60A TO247ADProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - SinglePackage: Tape & Reel (TR)Series: FRED Pt®Part Status: ActiveDiode Type: StandardVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 400 VCurrent - Average Rectified (Io): 60AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.25 V @ 60 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Reverse Recovery Time (trr): 85 nsCurrent - Reverse Leakage @ Vr: 50 µA @ 400 VCapacitance @ Vr, F: -Mounting Type: Through HolePackage / Case: TO-247-2Operating Temperature - Junction: -55°C ~ 175°CVS-60EPU04LHN3 | Vishay | NHE Electronics