VS-80APF02PBF, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single, DIODE GEN PURP 200V 80A TO247AC
Product Attributes:
Part Number: VS-80APF02PBF
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE GEN PURP 200V 80A TO247AC
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
VS-80APF02PBF Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
MOSFET N-CH 60V 7.7A TO251AA
DIODE SCHOTTKY 20V 40A D618SL
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AB
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC GL41
DIODE ZENER 7.5V 500MW SOD123
Product Specifications:
Manufacturer Product Number: VS-80APF02PBFMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDetailed Description: DIODE GEN PURP 200V 80A TO247ACProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - SinglePackage: TubeSeries: -Part Status: ObsoleteDiode Type: StandardVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 200 VCurrent - Average Rectified (Io): 80AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.25 V @ 80 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Reverse Recovery Time (trr): 190 nsCurrent - Reverse Leakage @ Vr: 100 µA @ 200 VCapacitance @ Vr, F: -Mounting Type: Through HolePackage / Case: TO-247-3Operating Temperature - Junction: -40°C ~ 150°CVS-80APF02PBF | Vishay | NHE Electronics