VS-80APF04-M3, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single, DIODE GEN PURP 400V 80A TO247AC
Product Attributes:
Part Number: VS-80APF04-M3
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE GEN PURP 400V 80A TO247AC
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
VS-80APF04-M3 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
MOSFET N-CH 100V 60A TO263
BRIDGE RECT 1P 600V 3.4A BU-5S
DIODE SCHOTTKY DUAL CC TO263
DIODE SCHOTTKY 3A 100V DO-214AB
ADJ PWR RES 470M OHM 450W CHAS
DIODE GEN PURP 100V 8A ITO220AC
Product Specifications:
Manufacturer Product Number: VS-80APF04-M3Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDetailed Description: DIODE GEN PURP 400V 80A TO247ACProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - SinglePackage: TubeSeries: -Part Status: ActiveDiode Type: StandardVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 400 VCurrent - Average Rectified (Io): 80AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.25 V @ 80 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Reverse Recovery Time (trr): 190 nsCurrent - Reverse Leakage @ Vr: 100 µA @ 400 VCapacitance @ Vr, F: -Mounting Type: Through HolePackage / Case: TO-247-3Operating Temperature - Junction: -40°C ~ 150°CVS-80APF04-M3 | Vishay | NHE Electronics