VS-80APS12PBF, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single, DIODE GEN PURP 1.2KV 80A TO247AC
Product Attributes:
Part Number: VS-80APS12PBF
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE GEN PURP 1.2KV 80A TO247AC
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
VS-80APS12PBF Datasheet (PDF)
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AB
TVS DIODE 75VWM 121VC DO215AA
FIXED IND 47NH 300MA 700MOHM SMD
TVS DIODE 15VWM 26.9VC DO214AA
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V D618SL
Product Specifications:
Manufacturer Product Number: VS-80APS12PBFMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDetailed Description: DIODE GEN PURP 1.2KV 80A TO247ACProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - SinglePackage: TubeSeries: -Part Status: ObsoleteDiode Type: StandardVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1200 VCurrent - Average Rectified (Io): 80AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.17 V @ 80 ASpeed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)Reverse Recovery Time (trr): -Current - Reverse Leakage @ Vr: 100 µA @ 1200 VCapacitance @ Vr, F: -Mounting Type: Through HolePackage / Case: TO-247-3Operating Temperature - Junction: -40°C ~ 150°CVS-80APS12PBF | Vishay | NHE Electronics