VS-80APS16PBF, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single, DIODE GEN PURP 1.6KV 80A TO247AC
Product Attributes:
Part Number: VS-80APS16PBF
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE GEN PURP 1.6KV 80A TO247AC
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
VS-80APS16PBF Datasheet (PDF)
DIODE ZENER 2.4V 200MW SOD323
TVS DIODE 6VWM 11.4VC DO214AA
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC SMC
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO214AC
SFERNICE POTENTIOMETERS & TRIMME
DIODE SCHOTTKY 90V 10A TO263AB
Product Specifications:
Manufacturer Product Number: VS-80APS16PBFMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDetailed Description: DIODE GEN PURP 1.6KV 80A TO247ACProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - SinglePackage: TubeSeries: -Part Status: ObsoleteDiode Type: StandardVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1600 VCurrent - Average Rectified (Io): 80AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.17 V @ 80 ASpeed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)Reverse Recovery Time (trr): -Current - Reverse Leakage @ Vr: 100 µA @ 1600 VCapacitance @ Vr, F: -Mounting Type: Through HolePackage / Case: TO-247-3Operating Temperature - Junction: -40°C ~ 150°CVS-80APS16PBF | Vishay | NHE Electronics