VS-80EPF02PBF, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single, DIODE GEN PURP 200V 80A TO247AC
Product Attributes:
Part Number: VS-80EPF02PBF
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE GEN PURP 200V 80A TO247AC
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
VS-80EPF02PBF Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A DFS
FIXED IND 330NH 36.5A 1.5MOHM SM
FIXED IND 82UH 85MA 11 OHM SMD
TVS DIODE 47.8VWM 77VC SMC
THERMISTOR NTC 3KOHM 3181K 0603
Product Specifications:
Manufacturer Product Number: VS-80EPF02PBFMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDetailed Description: DIODE GEN PURP 200V 80A TO247ACProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - SinglePackage: TubeSeries: -Part Status: ObsoleteDiode Type: StandardVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 200 VCurrent - Average Rectified (Io): 80AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.25 V @ 80 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Reverse Recovery Time (trr): 190 nsCurrent - Reverse Leakage @ Vr: 100 µA @ 200 VCapacitance @ Vr, F: -Mounting Type: Through HolePackage / Case: TO-247-3Operating Temperature - Junction: -40°C ~ 150°CVS-80EPF02PBF | Vishay | NHE Electronics