VS-80EPF12PBF, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single, DIODE GEN PURP 1.2KV 80A TO247AC
Product Attributes:
Part Number: VS-80EPF12PBF
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE GEN PURP 1.2KV 80A TO247AC
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
VS-80EPF12PBF Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
MOSFET 2N-CH 20V 1.5A SC-75-6
DIODE ZENER 36V 1.25W DO214AC
DIODE SCHOTTKY 40V 3A DO220AA
TVS DIODE 33VWM 59VC DO214AC
Product Specifications:
Manufacturer Product Number: VS-80EPF12PBFMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDetailed Description: DIODE GEN PURP 1.2KV 80A TO247ACProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - SinglePackage: TubeSeries: -Part Status: ObsoleteDiode Type: StandardVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1200 VCurrent - Average Rectified (Io): 80AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.35 V @ 80 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Reverse Recovery Time (trr): 480 nsCurrent - Reverse Leakage @ Vr: 100 µA @ 1200 VCapacitance @ Vr, F: -Mounting Type: Through HolePackage / Case: TO-247-3Operating Temperature - Junction: -40°C ~ 150°CVS-80EPF12PBF | Vishay | NHE Electronics