VS-80EPS12PBF, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single, DIODE GEN PURP 1.2KV 80A TO247AC
Product Attributes:
Part Number: VS-80EPS12PBF
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE GEN PURP 1.2KV 80A TO247AC
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
VS-80EPS12PBF Datasheet (PDF)
MOSFET N-CH 25V 16A PPAK 1212-8
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO214BA
DIODE SCHOTTKY 40V 4A DO214AB
DIODE ZENER 4.17V 500MW SOD80
FIXED IND 47UH 8.7A 42.7MOHM SMD
Product Specifications:
Manufacturer Product Number: VS-80EPS12PBFMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDetailed Description: DIODE GEN PURP 1.2KV 80A TO247ACProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - SinglePackage: TubeSeries: -Part Status: ObsoleteDiode Type: StandardVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1200 VCurrent - Average Rectified (Io): 80AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.17 V @ 80 ASpeed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)Reverse Recovery Time (trr): -Current - Reverse Leakage @ Vr: 100 µA @ 1200 VCapacitance @ Vr, F: -Mounting Type: Through HolePackage / Case: TO-247-3Operating Temperature - Junction: -40°C ~ 150°CVS-80EPS12PBF | Vishay | NHE Electronics