VS-APU6006L-M3, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single, DIODE GEN PURP 600V 60A TO247-3
Product Attributes:
Part Number: VS-APU6006L-M3
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE GEN PURP 600V 60A TO247-3
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
VS-APU6006L-M3 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
DIODE ZENER 20V 225MW SOT23-3
TVS DIODE 47.8VWM 77VC SMC
TVS DIODE 18VWM 32.2VC DO214AA
TVS DIODE 14VWM 25.8VC DO214AA
Product Specifications:
Manufacturer Product Number: VS-APU6006L-M3Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDetailed Description: DIODE GEN PURP 600V 60A TO247-3Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - SinglePackage: TubeSeries: FRED Pt®Part Status: ObsoleteDiode Type: StandardVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 600 VCurrent - Average Rectified (Io): 60AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.5 V @ 60 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Reverse Recovery Time (trr): 110 nsCurrent - Reverse Leakage @ Vr: 30 µA @ 600 VCapacitance @ Vr, F: -Mounting Type: Through HolePackage / Case: TO-247-3Operating Temperature - Junction: -65°C ~ 175°CVS-APU6006L-M3 | Vishay | NHE Electronics