VS-E4PU6006LHN3, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single, DIODE GEN PURP 600V 60A TO247AD
Product Attributes:
Part Number: VS-E4PU6006LHN3
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE GEN PURP 600V 60A TO247AD
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
VS-E4PU6006LHN3 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
DIODE ZENER 30V 1.25W DO214AC
DIODE MODULE 2KV 460A MAGN-A-PAK
FIXED IND 1.2UH 590MA 180MOHM TH
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC DO204AL
DIODE SCHOTTKY 45V 10A TO263AB
Product Specifications:
Manufacturer Product Number: VS-E4PU6006LHN3Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDetailed Description: DIODE GEN PURP 600V 60A TO247ADProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - SinglePackage: TubeSeries: Automotive, AEC-Q101, FRED Pt®Part Status: ActiveDiode Type: StandardVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 600 VCurrent - Average Rectified (Io): 60AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.7 V @ 60 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Reverse Recovery Time (trr): 74 nsCurrent - Reverse Leakage @ Vr: 50 µA @ 600 VCapacitance @ Vr, F: -Mounting Type: Through HolePackage / Case: TO-247-2Operating Temperature - Junction: -55°C ~ 175°CVS-E4PU6006LHN3 | Vishay | NHE Electronics