VS-MBR1100, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single, DIODE SCHOTTKY 100V 1A DO204AL
Product Attributes:
Part Number: VS-MBR1100
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE SCHOTTKY 100V 1A DO204AL
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
VS-MBR1100 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
FREDS 200V - FLATPAK 5X6-E3
FIXED IND 1.5UH 535MA 220MOHM TH
DIODE GEN PURP 200V 1A DO213AB
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO218AC
FIXED IND 4.7UH 4.8A 18 MOHM SMD
MOSFET N-CH 60V 60A PPAK SO-8
Product Specifications:
Manufacturer Product Number: VS-MBR1100Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDetailed Description: DIODE SCHOTTKY 100V 1A DO204ALProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - SinglePackage: BulkSeries: -Part Status: ObsoleteDiode Type: SchottkyVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 100 VCurrent - Average Rectified (Io): 1AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 850 mV @ 1 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Reverse Recovery Time (trr): -Current - Reverse Leakage @ Vr: 500 µA @ 100 VCapacitance @ Vr, F: 35pF @ 5V, 1MHzMounting Type: Through HolePackage / Case: DO-204AL, DO-41, AxialOperating Temperature - Junction: -40°C ~ 150°CVS-MBR1100 | Vishay | NHE Electronics