VS-SD1100C22L, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single, DIODE GP 2.2KV 1100A B43 PUK
Product Attributes:
Part Number: VS-SD1100C22L
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE GP 2.2KV 1100A B43 PUK
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Single
VS-SD1100C22L Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
DIODE ZENER 23.5V 300MW SOT23-3
FIXED IND 4.7MH 58MA 48 OHM TH
DIODE SCHOTTKY 60V 2A DO214AC
BRIDGE RECT 1P 800V 3.5A GSIB-5S
FIXED IND 390NH 394MA 450MOHM SM
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO218AB
Product Specifications:
Manufacturer Product Number: VS-SD1100C22LMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDetailed Description: DIODE GP 2.2KV 1100A B43 PUKProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - SinglePackage: BulkSeries: -Part Status: ActiveDiode Type: StandardVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 2200 VCurrent - Average Rectified (Io): 1100AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.44 V @ 1500 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Reverse Recovery Time (trr): -Current - Reverse Leakage @ Vr: -Capacitance @ Vr, F: -Mounting Type: Chassis MountPackage / Case: DO-200AA, A-PUKOperating Temperature - Junction: -40°C ~ 150°CVS-SD1100C22L | Vishay | NHE Electronics