VS-ST1230C16K0, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Thyristors - SCRs, SCR 1.6KV 3200A A24
Product Attributes:
Part Number: VS-ST1230C16K0
Manufacturer: Vishay
Description: SCR 1.6KV 3200A A24
Category: Discrete Semiconductor Products~Thyristors - SCRs
VS-ST1230C16K0 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
DIODE GEN PURP 150V 8A TO220AC
DIODE GEN PURP 100V 60A DO203AB
ADJUSTABLE INDUCTOR 12MH TH
ADJ PWR RES 82 OHM 200W CHAS MT
DIODE GEN PURP 1KV 1A MPG06
FIXED IND 4.7UH 30A 4.18MOHM SMD
Product Specifications:
MfrPart.: VS-ST1230C16K0Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: SCR 1.6KV 3200A A24Product Category: Discrete Semiconductor Products~Thyristors - SCRsPackage: BulkSeries: -PartStatus: ActiveVoltage-OffState: 1.6 kVVoltage-GateTrigger(Vgt)(Max): 3 VCurrent-GateTrigger(Igt)(Max): 200 mAVoltage-OnState(Vtm)(Max): 1.62 VCurrent-OnState(It(AV))(Max): 1745 ACurrent-OnState(It(RMS))(Max): 3200 ACurrent-Hold(Ih)(Max): 600 mACurrent-OffState(Max): 100 mACurrent-NonRepSurge5060Hz(Itsm): 33500A, 35100ASCRType: Standard RecoveryOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Chassis MountPackage/Case: TO-200AC, K-PUK, A-24VS-ST1230C16K0 | Vishay | NHE Electronics