VS-ST330C12C0, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Thyristors - SCRs, SCR 1.2KV 1420A TO200AB
Product Attributes:
Part Number: VS-ST330C12C0
Manufacturer: Vishay
Description: SCR 1.2KV 1420A TO200AB
Category: Discrete Semiconductor Products~Thyristors - SCRs
VS-ST330C12C0 Datasheet (PDF)
DIODE GEN PURP 1.4KV 70A DO203AB
TVS DIODE 136VWM 219VC SMC
FIXED IND 100UH 84MA 8 OHM TH
TVS DIODE 188VWM 328VC DO214AA
DIODE GEN PURP 400V 70A DO203AB
FIXED IND 33UH 4.4A 94.5 MOHM
Product Specifications:
MfrPart.: VS-ST330C12C0Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: SCR 1.2KV 1420A TO200ABProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Thyristors - SCRsPackage: BulkSeries: -PartStatus: ActiveVoltage-OffState: 1.2 kVVoltage-GateTrigger(Vgt)(Max): 3 VCurrent-GateTrigger(Igt)(Max): 200 mAVoltage-OnState(Vtm)(Max): 1.96 VCurrent-OnState(It(AV))(Max): 720 ACurrent-OnState(It(RMS))(Max): 1420 ACurrent-Hold(Ih)(Max): 600 mACurrent-OffState(Max): 50 mACurrent-NonRepSurge5060Hz(Itsm): 9000A, 9420ASCRType: Standard RecoveryOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Chassis MountPackage/Case: TO-200AB, E-PUKVS-ST330C12C0 | Vishay | NHE Electronics