VS-STPS40L45CWPBF, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays, DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO247AC
Product Attributes:
Part Number: VS-STPS40L45CWPBF
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO247AC
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays
VS-STPS40L45CWPBF Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
DIODE ZENER 130V 800MW DO219AB
FIXED IND 2.2UH 390MA 460MOHM SM
TVS DIODE 102VWM 165VC 1.5KE
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AC
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO263AB
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD80
Product Specifications:
Mfr Part: VS-STPS40L45CWPBFMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO247ACProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - ArraysItem12: TubeSeries: -Part Status: ObsoleteDiode Configuration: 1 Pair Common CathodeDiode Type: SchottkyVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 45 VCurrent - Average Rectified (Io) (per Diode): 20AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 530 mV @ 20 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Current - Reverse Leakage @ Vr: 1.5 mA @ 45 VOperating Temperature - Junction: -55°C ~ 150°CMounting Type: Through HolePackage / Case: TO-247-3VS-STPS40L45CWPBF | Vishay | NHE Electronics