VS-T70RIA80, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Thyristors - SCRs - Modules, SCR PHASE CONT 800V 70A D-55
Product Attributes:
Part Number: VS-T70RIA80
Manufacturer: Vishay
Description: SCR PHASE CONT 800V 70A D-55
Category: Discrete Semiconductor Products~Thyristors - SCRs - Modules
VS-T70RIA80 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
RF DIODE PIN 30V SOD80 MINIMELF
FIXED IND 10UH 290MA 900 MOHM TH
OPTOISO 5.3KV PHVOLT 8SMD
DIODE SCHOTTKY 50V 1A DO204AL
TVS DIODE 7.5VWM 12.7VC DO214AA
DIODE ZENER 4.7V 500MW SOD80
Product Specifications:
MfrPart.: VS-T70RIA80Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: SCR PHASE CONT 800V 70A D-55Product Category: Discrete Semiconductor Products~Thyristors - SCRs - ModulesPackage: BulkSeries: -PartStatus: ActiveStructure: SingleNumberofSCRsDiodes: 1 SCRVoltage-OffState: 800 VCurrent-OnState(It(AV))(Max): 70 ACurrent-OnState(It(RMS))(Max): 110 AVoltage-GateTrigger(Vgt)(Max): 2.5 VCurrent-GateTrigger(Igt)(Max): 120 mACurrent-NonRepSurge5060Hz(Itsm): 1660A, 1740ACurrent-Hold(Ih)(Max): 200 mAOperatingTemperature: -40°C ~ 125°C (TJ)MountingType: Chassis MountVS-T70RIA80 | Vishay | NHE Electronics