VS-VSKH500-16PBF, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Thyristors - SCRs - Modules, MODULE DIODE 500A SMAGN-A-PAK
Product Attributes:
Part Number: VS-VSKH500-16PBF
Manufacturer: Vishay
Description: MODULE DIODE 500A SMAGN-A-PAK
Category: Discrete Semiconductor Products~Thyristors - SCRs - Modules
VS-VSKH500-16PBF Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
FIXED IND 27UH 4.7A 30 MOHM TH
FIXED IND 470NH 650MA 350MOHM TH
ADJ PWR RES 22 OHM 280W CHAS MT
DIODE GEN PURP 100V 50A B47
DIODE ZENER 12V 1.85W SOD64
DIODE GP 800V 3800A DO200AC
Product Specifications:
MfrPart.: VS-VSKH500-16PBFMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: MODULE DIODE 500A SMAGN-A-PAKProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Thyristors - SCRs - ModulesPackage: BulkSeries: -PartStatus: ActiveStructure: Series Connection - SCR/DiodeNumberofSCRsDiodes: 1 SCR, 1 DiodeVoltage-OffState: 1.6 kVCurrent-OnState(It(AV))(Max): 500 ACurrent-OnState(It(RMS))(Max): 785 AVoltage-GateTrigger(Vgt)(Max): 3 VCurrent-GateTrigger(Igt)(Max): 200 mACurrent-NonRepSurge5060Hz(Itsm): 17800A, 18700ACurrent-Hold(Ih)(Max): 500 mAOperatingTemperature: -40°C ~ 130°C (TJ)MountingType: Chassis MountVS-VSKH500-16PBF | Vishay | NHE Electronics