VS-VSKL250-20PBF, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Thyristors - SCRs - Modules, MODULE DIODE 250A MAGN-A-PAK
Product Attributes:
Part Number: VS-VSKL250-20PBF
Manufacturer: Vishay
Description: MODULE DIODE 250A MAGN-A-PAK
Category: Discrete Semiconductor Products~Thyristors - SCRs - Modules
VS-VSKL250-20PBF Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
3A BUCK REGULATOR DEMOBOARD
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-SMD
ADJ PWR RES 8.2 OHM 16W CHAS MT
DIODE ZENER 14V 500MW SOD123
DIODE SCHOTTKY 45V 15A TO220AC
FIXED IND 30MH 35MA 240 OHM TH
Product Specifications:
MfrPart.: VS-VSKL250-20PBFMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: MODULE DIODE 250A MAGN-A-PAKProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Thyristors - SCRs - ModulesPackage: BulkSeries: -PartStatus: ActiveStructure: Series Connection - SCR/DiodeNumberofSCRsDiodes: 1 SCR, 1 DiodeVoltage-OffState: 400 VCurrent-OnState(It(AV))(Max): 250 ACurrent-OnState(It(RMS))(Max): 555 AVoltage-GateTrigger(Vgt)(Max): 3 VCurrent-GateTrigger(Igt)(Max): 200 mACurrent-NonRepSurge5060Hz(Itsm): 8500A, 8900ACurrent-Hold(Ih)(Max): 500 mAOperatingTemperature: -40°C ~ 130°C (TJ)MountingType: Chassis MountVS-VSKL250-20PBF | Vishay | NHE Electronics