VS-VSKT105/16, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Thyristors - SCRs - Modules, MODULE THY 1600V 105A ADD-A-PAK
Product Attributes:
Part Number: VS-VSKT105/16
Manufacturer: Vishay
Description: MODULE THY 1600V 105A ADD-A-PAK
Category: Discrete Semiconductor Products~Thyristors - SCRs - Modules
VS-VSKT105/16 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
LED AMBER CLEAR 2PLCC SMD
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB
TVS DIODE 14.5VWM 26.5VC DO204AL
DIODE GP 1.6KV 330A DO205AB
DIODE GEN PURP 1KV 35A DO203AB
DIODE ZENER 30V 500MW SOD80
Product Specifications:
MfrPart.: VS-VSKT105/16Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: MODULE THY 1600V 105A ADD-A-PAKProduct Category: Discrete Semiconductor Products~Thyristors - SCRs - ModulesPackage: BulkSeries: -PartStatus: ActiveStructure: Series Connection - All SCRsNumberofSCRsDiodes: 2 SCRsVoltage-OffState: 1.6 kVCurrent-OnState(It(AV))(Max): 105 ACurrent-OnState(It(RMS))(Max): 235 AVoltage-GateTrigger(Vgt)(Max): 2.5 VCurrent-GateTrigger(Igt)(Max): 150 mACurrent-NonRepSurge5060Hz(Itsm): 2000A, 2094ACurrent-Hold(Ih)(Max): 250 mAOperatingTemperature: -40°C ~ 130°C (TJ)MountingType: Chassis MountVS-VSKT105/16 | Vishay | NHE Electronics