VT60M45CHM3/4W, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays, DIODE SCHOTTKY 45V TO220
Product Attributes:
Part Number: VT60M45CHM3/4W
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE SCHOTTKY 45V TO220
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - Arrays
VT60M45CHM3/4W Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
DIODE ZENER 130V 800MW DO219AB
MODULE THYRISTOR 60A ADD-A-PAK
FIXED IND 680NH 450MA 480MOHM SM
DIODE ZENER 4.7V 500MW DO35
Product Specifications:
Mfr Part: VT60M45CHM3/4WMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE SCHOTTKY 45V TO220Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Rectifiers - ArraysItem12: TubeSeries: Automotive, AEC-Q101, TMBS®Part Status: ObsoleteDiode Configuration: 1 Pair Common CathodeDiode Type: SchottkyVoltage - DC Reverse (Vr) (Max): 45 VCurrent - Average Rectified (Io) (per Diode): 30AVoltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 680 mV @ 30 ASpeed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)Current - Reverse Leakage @ Vr: 450 µA @ 45 VOperating Temperature - Junction: -40°C ~ 175°CMounting Type: Through HolePackage / Case: TO-220-3VT60M45CHM3/4W | Vishay | NHE Electronics