ZPY6V2-TAP, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single, DIODE ZENER 6.2V 1.3W DO41
Product Attributes:
Part Number: ZPY6V2-TAP
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ZENER 6.2V 1.3W DO41
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single
ZPY6V2-TAP Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
DIODE SCHOTTKY 50V 2A DO214AC
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC SMC
DIODE ZENER 16V 350MW SOT23-3
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC DO220AA
TVS DIODE 256VWM 414VC DO214AC
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC DO214AC
Product Specifications:
MfrPart.: ZPY6V2-TAPMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ZENER 6.2V 1.3W DO41Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - SinglePackage: Tape & Box (TB)Series: Automotive, AEC-Q101PartStatus: ActiveVoltage-Zener(Nom)(Vz): 6.2 VTolerance: ±5%Power-Max: 1.3 WImpedance(Max)(Zzt): 1 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: 500 nA @ 2 VVoltage-Forward(Vf)(Max)@If: -OperatingTemperature: 175°CMountingType: Through HolePackage/Case: DO-204AL, DO-41, AxialZPY6V2-TAP | Vishay | NHE Electronics