ZPY6V8-TAP, Vishay, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single, DIODE ZENER 6.8V 1.3W DO41
Product Attributes:
Part Number: ZPY6V8-TAP
Manufacturer: Vishay
Description: DIODE ZENER 6.8V 1.3W DO41
Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single
ZPY6V8-TAP Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
For
Vishay, you may also be interested in the following:
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOT23
DIODE GEN PURP 400V 3A DO214AA
FIXED IND 470NH 21.5A 3.33 MOHM
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC DO214AC
LED MODULE NATURAL WHITE, 12LEDS
DIODE SCHOTTKY 60V 3A SMD
Product Specifications:
MfrPart.: ZPY6V8-TAPMfr: Vishay General Semiconductor - Diodes DivisionDescription: DIODE ZENER 6.8V 1.3W DO41Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - SinglePackage: Tape & Box (TB)Series: Automotive, AEC-Q101PartStatus: ActiveVoltage-Zener(Nom)(Vz): 6.8 VTolerance: ±5%Power-Max: 1.3 WImpedance(Max)(Zzt): 1 OhmsCurrent-ReverseLeakage@Vr: 500 nA @ 3 VVoltage-Forward(Vf)(Max)@If: -OperatingTemperature: 175°CMountingType: Through HolePackage/Case: DO-204AL, DO-41, AxialZPY6V8-TAP | Vishay | NHE Electronics